Feng-shui

13. prosince 2006 v 14:37 |  Feng-shui
Feng-šuej se zrodilo se ve starověké Číně a bylo významně ovlivněno astrologií, astronomií i matematikou a také čínskými náboženstvími a filozofiemi - taoismem, buddhismem a konfucianismem. Z těchto složitých základů vznikla zcela konkrétní pravidla pro budování paláců, veřejných budov, obydlí i hrobů a také návody na vnitřní zařízení, aby tok čchi byl příznivý. K tomu je třeba přidat dlouhé zkušenosti a také intuici geomantů, mistrů feng-šuej. Nalézt dobré místo pro stavbu není snadné. Ve starověkých čínských Geomantických písních se praví, že nalézt draka (pahorky) může trvat tři roky, ale süe (jámu, díru) i deset let.

Velmi důležité je zařízení, rozvržení, vybavení a vybarvení vstupních prostor, místnosti nebo místa) pro spaní a kuchyně.
Vstup by měl vést do prosvětlených prostor, kde odkládáme nejenm svrchníky, boty,..., ale i negativní energii, starosti a podobné věci. Prosvětlení může být přirozené i umělé (vhodné jsou žárovky s barvou denního světla).
Květinová výzdoba by měla být hlavně z "živých" květů a rostlin, nikoliv
sušených! Usušená květina symbolizuje smrt. Dobré je vstupní (ale i další prostory) kombinovat s fontánkami, bazénky nebo tzv. zimními zahradami.
Místo pro spaní je vhodné vymalovat příjemnými, uklidňujícími barvami pastelového typu. Kombinace křiklavých barev, černé nebo jen bílé psychiku rozrušuje.
Pokud to jen trochu jde, je vhodné nemít postel "nohama ke dveřím", je dobré ale vidět z lůžka na dveře a vynechat zrcadla.
Kuchyň nebo místa, kde se připravují a konzumují jídla je vhodné vymalovat na bílo (kuchyňská část) a barvami uklidňujícímí a chuťově stimulujícími - meruňková, lososová, v principu pastelově teplé barvy. Nikoliv barvy studené a chladně působící - světle modrá, světle zelená, nebo černá a tmavě modrá.
Studené barvy - kromě černé - patří do míst, kde se pracuje - dílna, pracovna, ateliér,...

Dům orientovaný k jihu, chráněný zezadu ze severu oblými pahorky má správnou polohu. Kopce nebo pahorky symbolizují draka a odrážejí negativní vlivy. Drak představuje v čínské mytologii silnou, vyrovnanou energii, a proto jsou kopce - tzv. dračí hory považovány za velmi důležité. Na jih má být výhled otevřený, optimálně na, vodní plochu (i menší) nebo řeku. Výběr správného místa bydlení nebo stavby domu řídí pět faktorů: lung (drak), což je tvar mírně zvlněných kopců, süe(díra), to jsou základy domu, typ půdy a její stabilita, ša(písek) znamená krajinu, která místo obklopuje, šuej(voda), která by měla být nablízku nebo protékat zahradou, a siang (orientace) směr, kam dům hledí.


Feng - šuej podle stejnojmenné knihy Williama Spera

Nejprve je potřeba uvědomit si své životní cíle: Čtyřmi větami popište svou současnou situaci (pozitivními nebo negativními). Poté si formulujte 3 až 4 pozitivní cíle, které můžete reálně dosáhnout během 3 měsíců. Pak formulujte své dlouhodobé cíle (mohou být i trochu iracionální).
Oblasti lidského života ve Feng - šuej dle osmi trigramů PA -KUA1. Voda - Cesta : Průběh života, spokojenost se zaměstnáním, zda děláte práci, kterou chcete dělat. Jak se cítíte ve člunu na řece života bezpečný - rozbíjíte se mezi útesy nebo hladce prokluzujete mezi skalisky.
2. Země - Vztahy: vztahy s partnerem, přáteli a kolegy v zaměstnání, bohatost společenského života, jak posuzujete své mezilidské vztahy.
3. Hrom - Starší: vztahy s rodiči, učitelem, vedoucím, vztah k předkům a autoritě.
4. Vítr - Hojnost požehnání: Zda vycházíte s penězi, nebo máte pořád dluhy, štěstí v materiální sféře, především míra pocitu štěstí ohledně materiálních potřeb; zda máte tolik, kolik potřebujete.
5. Tai-čhi - Jednota: je souhrnem všech ostatních věcí.
6. Nebesa - Nápomocní přátelé: věnujete čas nebo peníze jako dobrovolný pracovník, dárce nebo patron skupiny; kolik máte přátel na které se můžete obrátit s problémy. "Andělé strážní" ať zjevní nebo skrytí.
7. Jezero - Tvořivost: množství nápadů a plánů (a částečně jejich úspěch), vztah k dětem, radost a krása z tvoření, plodí hloubku ducha.
8. Hora - Kontemplace: vztah k duchovnímu světu, k meditacím a modlitbám, nejedná se o instituciované náboženství, ale spíše smysl pro posvátné a duchovní v životě, při poškození skeptickost nebo nedostatek času na meditaci.
9. Oheň - Osvícení: míra nezávislosti, nakolik se ohlížíte na mínění jiných, máte jasno o směru svého života, považují vás ostatní za zdroj inspirace, dokážete být spokojení i když jste sami, míra intuice.

Oznámkujte si svou míru spokojenosti s těmito devíti oblastmi a srovnáním s formulací svých životních cílů zjistíte, na které oblasti je třeba se zaměřit.
Na každou plochu (pozemek, dům, pokoj, výklenek, pracovní stůl, (ale i dlaň nebo obličej) lze promítnout síť PA-KUA, její orientace závisí na umístění nejvíce používaného vchodu, tento je umístěn na spodní hraně (jeden z prostorů 8, 1, 6; u pracovního stolu je jím místo, kam se zasunuje židle). Pokud se nejedná o čtvercový půdorys jsou všechny oblasti proporcionálně upraveny:
V případu nepravidelných půdorysů si doplníme na čtverec, vzniknou tak chybějící prostory a z PA-KUA vystupující výklenky, u místností nemusí hranici tvořit zeď, ale stačí jakékoliv jiné předělení (nábytkem, závěsem, květinami, jinou podlahou, náznak příčky). Nejdůležitější je určit PA-KUA v místech, kde trávíme nejvíce času.
Vchod do domu: Vchodem do domu proudí energie a je důležité jak vypadá, je důležité, aby byl v pořádku, nebyly zde poházené věci. Vchod by měl být co nejširší (pokud nejste vyslovený samotář, dveře by měli být trochu vyvýšené a schody k nim rovné a pevné, pokud je jich více, měli by se směrem ke dveřím zužovat. Dveře nesmí vrzat nebo drhnout (působí frustrace), klika, štítky a ostatní lesklé předměty čisté a zářící (rezavé působí únavu), vše čisté a dobře osvětlené (tmavé schody a zašpiněná světla vzbuzují při vstupu rozpaky, únavu a obavy. Květináče mohou přispět, ale skomírající rostliny a suché listí vstup ještě zhorší. Keře s trny musí být sestříhané a dostatečně daleko od pěšiny, aby nevadili procházejícím v pohledu i mysli. Vhodné jsou rostliny nízké, s kulatými listy a pnoucí se po zemi. Stromy by neměli být blíže než 6 metrů (velmi malé mohou blíže, větší ještě dál), aby energie proudící do domu nebyla blokována. Stromy by neměli blokovat pohled z ulice (vede k hromadění energie Země a to zhoršuje zdraví). Stálezelené rostliny naopak přispívají k zdraví a blahobytu; uschlé a počasím nebo chorobami silně poškozené stromy je nutno odstranit. Plot by měl být dostatečně vzdálen od domu, aby nevyvolával dojem pasti. Velmi důležité je, aby po vstupu do domu bylo cítit příjemnou vůni.
Vchodem nejsou společné prostory s ostatními (např. nájemníky), u schodiště je za vchod považován dotyk nejvyššího schodu s vaší "základní rovinou". Tam začíná PA-KUA pro dané poschodí. PA-KUA poschodí, negativní prostory: Prostory, které v poschodí schází do obdélníkového půdorysu (též schodiště) jsou negativními prostory, vychýlením z harmonie, jako většina nevyvážeností, které objevíte, mohou znamenat příležitost k realizaci pozitivních změn pomocí feng-šuej ve vašem prostředí i životě.
Výklenky tvoří tzn. projekce, avšak překročí-li 50% délky linie, je nutné za PA-KUA považovat celý půdorys a vzniknou v něm tak negativní prostory.
Trvalá zařízení: WC by se nemělo otvírat přímo do kuchyně (mísení dvou rozdílných energii), být v oblasti Větru (odchází tím Hojnost požehnání) proti hlavním dveřím (první dojem při vstupu) a uprostřed domu (energie Voda a odpady mohou vyvolat nemoci a duševní labilitu obyvatel). Dveře nesmí do sebe nebo do skříní narážet a bránit volnému průchodu (působí hádky mezi obyvateli domu).
Přemístitelná zařízení: 1) síla a pocit bezpečí vyplývají ze zachování širokého rozhledu. V každém prostoru, kde sedíte a spíte zachovejte rozhled po místnosti a ke dveřím, vhodné je za sebou pro ochranu a sílu umístit symbol Draka. Neseďte čelem k prázdné zdi.
2) Nestavte pracovní stůl nebo postel přímo (do proudu energie) proti dveřím, ale trochu stranou. Za vámi by měl být co nejmenší prostor. Ke dveřím je vhodné umístit ochranný symbol, který dům chrání a povznáší do vyšších energii (v různých kulturách to byli např. lvi nebo psi.

Ostré čhi:

vychází ze všech 90 stupňových úhlů nábytku v úhlu 45 stupňů, jeho intenzita závisí na ploše a hmotě, která úhel vytváří. Ostrá čhi zintenzivňuje ohniska energie a tím způsobuje silný neklid a překážky. Je nutné se těmto proudům při rozestavování nábytku vyhnout, zvláště u židle, postele a jídelního stolu. V některých případech lze před rohy dát rostliny, měkké tkaniny nebo provést jiná nápravná opatření.
Kuchyně a sporáky: umístění je velmi důležité, sporák by měl stát ve volném prostoru oboustranně přístupný, nikdy však proti výlevce(oheň a voda nemají být proti sobě), Pokud je v rohu, je důležité pro pocit bezpečí kuchařky, aby byl volný pohled na dveře, (takto umístěný symbolizuje rostoucí bohatství obyvatel domu), nesmí být pod okny nebo větracími okénky (energie by unikala z domu). Není vhodné, aby sporák stál vedle dřezu nebo chladničky, ale k nápravě tohoto postačí malá rostlina na poličce, která zabezpečí plynulejší tok energie z vody do dřeva a z dřeva do ohně. Někdy postačí i fotografie nebo obraz rostliny. Strop kuchyně by neměl být nízký. Je vhodné, aby byl sporák obrácený k východu nebo jihu.
Ložnice: nejsou vhodné televize, sterea a kouty pro posezení v ložnici. Ložnice by měla být v nejhloubější a nejtižší části domu, k posteli by měl být snadný přístup, neměla by překážet dveřím skříně nebo v cestě do koupelny a šatny. Nejvhodnější je v úhlopříčně protilehlém rohu vchodu, nemusí však být úplně u stěny. Pokud je v místnosti zkosený strop je vhodné minimalizovat nevyváženou cirkulaci vzduchu nebesy nebo závěsem. Nábytek by měl mít oblé hrany (ostrá čhi), za hlavou postele by nemělo být možné procházet a nad pelestmi by nemělo být velké okno. Je zde velmi nevhodný jakýkoli nepořádek(jako koš se špinavým prádlem apod.), protože se tento dojem promítá v mysli při usínání.
Obývací prostory: důležité je vytvořit příjemný pocit, pohovky a křesla by měli být "chráněné zezadu". Sedadla stojící uprostřed pokoje by měli mít u sebe stolky k dosažení stability.

Podrobněji o oblastech PA-KUA

1) Voda - Cesta - Kariéra, na pracovní desce vhodné pro uložení inkoustů, tuže, léků, olejů a artefaktů symbolizujících řeky, bystřiny, vodopády, moře, ryby a velryby. Chybí-li v domě budou obyvatelé trpět nemocemi. Je-li zde projekce, obyvatelé zbohatnou a budou mít jasnou představu, jak s bohatstvím naložit.
2) Země - Vztahy koresponduje s polštáři a poduškami (přijímají naše tělo), poli a úhory (volné oblasti), skromností a pokorou. Je to oblast nejsilnějšího ženského principu, chybí-li v domě, budou v něm mít ženy potíže, též mohou být problémy s půdou a zemědělstvím. Je-li zde projekce, budou v tomto domě ženy velmi šťastné, ale muži mnohem méně.
3) Hrom - Starší - Autority korespondují s hudebními nástroji (zvuk), vysokými předměty (rostou vzhůru) východem slunce a jeho analogiemi. Chybí-li tato oblast, způsobí pocit ztráty energie, nedostatku vytrvalosti a vitality. Děti odcházejí předčasně z domova. Projekce zde vede k většímu úspěchu v životě.
4) Vítr - Hojnost požehnání - mimo materiálního dostatku též uznání od lidí, pocit harmonie. Koresponduje s mříží, jemným listovím (palmy, smuteční vrby, lze zvýraznit artefakty. Chybí-li tato oblast, obyvatele postihují nehody a drží se jich smůla, mají problémy s jednáním s úřady a v podnikání. Pokud je v této oblasti projekce, jsou obyvatelé velmi úspěšní v podnikání a přeje jim štěstí.
5) Tai-čhi - Jednota, je středem v místnosti a v domě, má být místem hluboké jednoty, je zde velmi důležitá čistota a pořádek, projevuje se do všech 8 trigramů a zvláště ovlivňuje zdraví (jako spojení všech oblastí PA-KUA). Někdy může chybět (atria - jejich rozměr by neměl překročit 1/3 celkového vnitřního obytného prostoru) - znamená to, že vnějšek je uvnitř. Vodu zde lze umístit, jen zůstane-li čerstvá, aktivní a v pohybu.
6) Nebesa - Nápomocní přátelé - charitativnost všeobecně, koresponduje s polodrahokamy, brilianty a předměty z křišťálu. Mají v sobě největší část mužského principu, chybí-li v domě, bude mít muž problémy se zaměstnanci nebo nemoci či nedostatek vitality. Pokud je zde projekce, budou obyvatelé domu snáze získávat porozumění pro osoby jim blízké a méně šťastné lidi.
7) Jezero - Tvořivost - naše děti, plány a životní osudy, díla světa umění, symbolizují je vše blízké smyslům - vonící květy, jemné moučníky, melodická hudba, je též spojeno se soumrakem. Chybí-li tato PA-KUA budou mít obyvatelé problémy ušetřit peníze pro svou vlastní potěchu (zbytečně utrácejí a rozhazují). Je-li zde projekce budou společensky úspěšní, šťastní a dobře živení, ale mohou se stát terčem absurdních pomluv.
8) Hora - Kontemplace - Vnitřní poznání, moudrost uvnitř sebe, je symbolizována bednami (analogie jeskyně), kostely, solitéry, prázdnými nádobami a tichem přírody v zimě. Chybí-li v domě nebo je-li v ní zářez, mohou vzniknout potíže s početím dítěte, u osamělé ženy gynekologické komplikace. Projekce zde vede k častým rodinným hádkám a napětí, všichni členové rodiny se stávají sobečtějšími. Neměl by zde být zářez ani projekce.
9) Oheň - Osvícení, energie jasu, pro veřejnost Sláva. Mistrovství ohně odlišuje lidské bytosti od zvířat - nesmí být sveden z cesty, proto se osvícení mistři zříkají tužeb. Chybí-li v domě, ohlíží se obyvatelé úzkostlivě na mínění druhých, těžko získávají sebedůvěru, projekce pomáhá k dosažení proslulosti a seberealizace v každodenním životě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marty321 marty321 | E-mail | Web | 5. dubna 2008 v 17:19 | Reagovat

hej lidi určitě klikněte na web, pokud chcete mít skvělé zařízení

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama